poniedziałek, 31 marca 2014

Wilgotne zacieki na ścianie - jak to naprawić?

Wilgotne zacieki na ścianach to duży problem, występujący szczególnie w domach, w których jest piwnica.Trudno ukryć je nawet pod kilkoma warstwami farby, a ich wygląd wyjątkowo szpeci nasze otoczenie. Duże i mocno zagrzybione obszary ściany muszą niestety zostać usunięte wraz z tynkiem. Niewielkich plam można jednak pozbyć się samodzielnie.
Oto krótka instrukcja, jak tego dokonać.

Rzeczy, których potrzebujesz:

farba, którą pierwotnie była pomalowana nasza ściana, farba maskująca, preparat usuwający pleśń i grzyby, szpachlówka do tynku, łopatka do nakładania szpachlówki, szpachelka, kawałek filcu, wałek z długim uchwytem i włosiem o średniej długości oraz rynienka do farby, podłużny klocek z drewna, pędzel z twardym włosiem


  1. Szpachlą dokładnie zeskrob ze ściany łuszczącą się farbę. Oczyszczone miejsce spryskaj preparatem do zwalczania pleśni i grzybów. Odczekaj aż ściana wyschnie.
  2. Wypełnij szpachlówką powstałe w ścianie ubytki, używając specjalnej łopatki (do kupienia wraz z preparatem). Odczekaj aż ściana ponownie stanie się sucha.
  3. Drewniany klocek owiń kawałkiem filcu. Następnie przetrzyj nim powierzchnię ściany, wygładzając nierówności.
  4. Pędzlem z twardego włosia nałóż na reperowaną ścianę dwie warstwy farby maskującej.
  5. Przy użyciu wałka i korytka pokryj ścianę tą samą farbą, którą była malowana przed powstaniem szkody. Gotowe!

Jak odnowić parkiet?

Po latach używania twój parkiet nie wygląda już tak jak dawniej, szpary, które kiedyś były malutkie robią się coraz większe i stały się już pewnie siedliskiem kurzu i roztoczy, denerwują cię także obluzowane klepki. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak domowym sposobem podreperować zniszczony parkiet i w ten sposób wykonać szybki remont.

Rzeczy, których potrzebujesz:

Wosk lub parafina, Garnuszek z dzióbkiem, Szpachlówka akrylowa, Papier ścierny, Narzędzia: młotek, dłuto, szpachelka

Czas start!


  1. Niewielkie szpary najlepiej zakleisz woskiem lub parafiną. Rozpuść (najlepiej na parze) wosk lub parafinę i za pomocą garnuszka z dzióbkiem wlej odpowiednią ilość w szczeliny. Szpary wypełniaj jedna po drugiej. Na końcu zdrap z podłogi szpachelką nadmiar wyschniętego wosku.
  2. Do usunięcia większych szpar praktyczniejsza będzie szpachlówka akrylowa, która dostępna jest w wielu różnych odcieniach. Najprostsze w obsłudze tubki możesz wyciskać bezpośrednio na odnawianą powierzchnię. Nadmiar szpachlówki usuwaj szmatką zanim wyschnie.
  3. W wypadku przypalenia klepek zetrzyj zwęglona powierzchnię papierem ściernym. Powstałą nierówność uzupełnij woskiem, a po jego wyschnięciu całość zapastuj.
  4. Aby usunąć obluzowaną klepkę podważ ją dłutem, najlepiej w kilku miejscach. Jeżeli to nie wystarcza wbij dłuto w środek klepki za pomocą młotka, a następnie usuń kawałek po kawałku.
  5. Po usunięciu uszkodzonej klepki oczyść szpachelką lub papierem ściernym krawędzie klepek sąsiadujących oraz powierzchnię, która była pod usuniętą wcześniej klepką. Następnie starannie odkurz. Posmaruj podłogę i spód nowej klepki cienką warstwą kleju. Mocno dociśnij nowa klepkę i natychmiast usuń wypływający nadmiar kleju. Pozostaw do wyschnięcia na minimum 24 godziny.